Darts – Coral UK Open Draw 2017

FORMER champion Robert Thornton will face either Kevin Bambrick or Nicky Bell on the opening afternoon of the 2017 Coral UK Open, while Mark Webster and Stephen Bunting face an eye-catching second round tie in Minehead next month. 


The 2017 Coral UK Open TV Finals will see 128 players compete across three days from March 3-5 at the Butlins Minehead Resort, with live coverage on ITV4 from the multi-board championship.

 

A total of 96 professional players secured their spots from the UK Open Order of Merit following the six UK Open Qualifiers, and are joined by 32 Rileys Amateur Qualifiers who came through knockouts staged across the UK.

 

Scottish star Thornton, the 2012 UK Open champion, will be amongst the players to enter at the second round stage in the opening afternoon on Friday March 3, and he has drawn the winner of the first round clash between amateurs Bambrick and Bell.

 

Bambrick, from Sandwell, won through the Rileys Solihull knockout, while Mansfield Woodhouse-based plasterer Bell came through the Rileys Nottingham event to secure his UK Open place.

 

Former Lakeside Champions Webster and Bunting – who are also former UK Open semi-finalists – will clash in a tasty second round contest, while former runner-up Vincent van der Voort meets either James Wilson or Rileys Twickenham qualifier Gary Eastwood.

 

World Championship quarter-finalist Daryl Gurney faces Bristol-based UK Open debutant Ryan Palmer, while youngster Ted Evetts – who landed a nine-darter in one of the six UK Open Qualifiers – drew either amateur ace Brian Dawson or Devon’s Paul Milford.

 

2014 UK Open finalist Terry Jenkins will meet either Wayne Jones or Lee Bryant, South Africa’s Devon Petersen comes up against either Hong Kong’s Kai Fan Leung or Dutchman Jermaine Wattimena and 2006 runner-up Barrie Bates plays Jeffrey de Graaf.

 

The first round, which features the players ranked from 65-96 in the UK Open Order of Merit and the 32 Rileys Qualifiers, will include Spain’s Antonio Alcinas up against James Richardson.

 

Another Netherlands-Hong Kong tie sees Ron Meulenkamp meet Ting Chi Royden Lam, while Hampshire amateur Paul Hogan takes on former World Youth Champion Keegan Brown and Jamie Caven faces Rileys Victoria qualifier Dan Read in the other Main Stage tie.

 

Stage Two will feature Stoke’s Mark Frost up against Scotland’s Jamie Bain, as well as Jones’ clash with Bryant and the all-amateur clashes between Alex Roy – a UK Open ever-present – and Kevin Edwards and Dean Reynolds up against Andy Roberts.

 

The first round has also pitted veteran Ronnie Baxter against Paul Rowley, Suffolk youngster Ryan Meikle against Dutchman Vincent Kampuis and Wales’ Jonathan Worsley against amateur star Dave Prins.

 

An all-Irish second round tie pits emerging youngster Steve Lennon – a PDC Unicorn Development Tour event winner last year who secured a Tour Card at Qualifying School in January – up against experienced William O’Connor, while former UK Open semi-finalist Andy Jenkins meets Shropshire’s David Pallett.

 

Greece’s John Michael will play Peter Hudson, youngster Matthew Dennant – who reached the last 64 in the 2013 UK Open – takes on Austrian debutant Zoran Lerchbacher and Dirk van Duijvenbode plays Stuart Kellett.

 

The top 32 players from the Coral UK Open Order of Merit will enter the tournament – which features an increased £350,000 prize fund this year – in the third round on Friday evening.

 

They include reigning champion Michael van Gerwen, who has won the last two UK Opens at Minehead and hit a nine-dart finish in last year’s event – while the World Champion also hit two perfect legs in one match during his success in winning Qualifier Four last Friday.

 

Peter Wright, who won three of the UK Open Qualifiers, and double-winner Simon Whitlock also enter in round three, alongside former UK Open champions Raymond van Barneveld, James Wade and Adrian Lewis and world number two Gary Anderson.

 

The tournament is the first UK Open which Phil Taylor, the five-time champion between 2003-2013, will miss as he continues to scale down his playing commitments ahead of retiring.

 

Austria’s Mensur Suljovic misses out on the UK Open after missing the six qualifying events for family reasons.

 

The unique tournament sees play across eight stages simultaneously in the early rounds at the Butlins Minehead Resort, while the open draw can see top names pitted against each other at any stage.

 

2017 Coral UK Open

First Round

Ryan Murray v John Ferrell

Scott Robertson v Alan Tabern

Johnny Haines v Wayne Morris

Jamie Caven v Dan Read

Rob Hewson v Ritchie Edhouse

Joe Davis v Paul Harvey

Paul Hogan v Keegan Brown

Wayne Jones v Lee Bryant

Mark Frost v Jamie Bain

Brett Claydon v Paul Barham

James Carroll v Brandon Walsh

Alex Roy v Kevin Edwards

Darren Johnson v Jeffrey de Zwaan

Gary Eastwood v James Wilson

Antonio Alcinas v James Richardson

Ron Meulenkamp v Ting Chi Royden Lam

Yordi Meeuwisse v Martin Biggs

Brian Dawson v Paul Milford

Mark Layton v Tony Newell

Paul Cartwright v Matt Padgett

Paul Rowley v Ronnie Baxter

Jimmy McKirdy v Jonny Clayton

Kai Fan Leung v Jermaine Wattimena

Kevin Bambrick v Nicky Bell

Darryl Pilgrim v Ben Green

Lee Evans v Andrew Davidson

Dean Reynolds v Andy Roberts

Jonathan Worsley v Dave Prins

Damian Smith v Brian Woods

Neil Smith v Steve Maish

Ryan Meikle v Vincent Kamphuis

Gareth Pass v Dave Parletti

 

Second Round

Hogan/Brown v Jamie Lewis

Claydon/Barham v Scott Taylor

Daryl Gurney v Ryan Palmer

Evans/Davidson v Meulenkamp/Lam

Devon Petersen v Leung/Wattimena

Hewson/Edhouse v Jan Dekker

Ted Evetts v Dawson/Milford

Zoran Lerchbacher v Matthew Dennant

Layton/Newell v D Smith/Woods

Carroll/Walsh v Robertson/Tabern

Pilgrim/Green v Caven/Read

Meeuwisse/Biggs v Worsley/Prins

Vincent van der Voort v Eastwood/Wilson

Meikle/Kamphuis v Justin Pipe

David Pallett v Andy Jenkins

Steve Lennon v William O’Connor

Davis/Harvey v Ross Twell

Cartwright/Padgett v Martin Lukeman

Kirk Shepherd v Mark Barilli

Peter Hudson v John Michael

Terry Jenkins v Jones/Bryant

Alcinas/Richardson v N Smith/Maish

Mark Webster v Stephen Bunting

Murray/Ferrell v Andrew Gilding

Pass/Parletti v Roy/Edwards

Rowley/Baxter v Richard North

Frost/Bain v McKirdy/Clayton

Bambrick/Bell v Robert Thornton

Mick McGowan v Reynolds/Roberts

Barrie Bates v Jeffrey de Graaf

Dirk van Duijvenbode v Stuart Kellett

Johnson/de Zwaan v Haines/Morris

 

Schedule of Play

Friday March 3

Afternoon Session (11.45am-5pm)

Preliminary Round, First Round & Second Round

Played across eight stages

Main Stage

First Round

Antonio Alcinas v James Richardson

Ron Meulenkamp v Ting Chi Royden Lam

Paul Hogan v Keegan Brown

Jamie Caven v Dan Read

Second Round

Daryl Gurney v Ryan Palmer

Mark Webster v Stephen Bunting

Bambrick/Bell v Robert Thornton

 

Stage Two

First Round

Mark Frost v Jamie Bain

Wayne Jones v Lee Bryant

Alex Roy v Kevin Edwards

Dean Reynolds v Andy Roberts

Second Round

Kirk Shepherd v Mark Barilli

Dirk van Duijvenbode v Stuart Kellett

Ted Evetts v Dawson/Milford

Meikle/Kamphuis v Justin Pipe

Vincent van der Voort v Eastwood/Wilson

 

Stage Three

First Round

Ryan Murray v John Ferrell

Scott Robertson v Alan Tabern

Johnny Haines v Wayne Morris

Rob Hewson v Ritchie Edhouse

Second Round

David Pallett v Andy Jenkins

Peter Hudson v John Michael

Zoran Lerchbacher v Matthew Dennant

Hogan/Brown v Jamie Lewis

 

Stage Four

First Round

Joe Davis v Paul Harvey

Yordi Meeuwisse v Martin Biggs

James Carroll v Brandon Walsh

Brett Claydon v Paul Barham

Second Round

Barrie Bates v Jeffrey de Graaf

Johnson/de Zwaan v Haines/Morris

Terry Jenkins v Jones/Bryant

Rowley/Baxter v Richard North

 

Stage Five

First Round

Gary Eastwood v James Wilson

Darren Johnson v Jeffrey de Zwaan

Brian Dawson v Paul Milford

Mark Layton v Tony Newell

Second Round

Steve Lennon v William O’Connor

Murray/Ferrell v Andrew Gilding

Claydon/Barham v Scott Taylor

Mick McGowan v Reynolds/Roberts

 

Stage Six

First Round

Paul Cartwright v Matt Padgett

Paul Rowley v Ronnie Baxter

Jimmy McKirdy v Jonny Clayton

Kai Fan Leung v Jermaine Wattimena

Second Round

Davis/Harvey v Ross Twell

Alcinas/Richardson v N Smith/Maish

Evans/Davidson v Meulenkamp/Lam

Hewson/Edhouse v Jan Dekker

 

Stage Seven

First Round

Kevin Bambrick v Nicky Bell

Darryl Pilgrim v Ben Green

Lee Evans v Andrew Davidson

Jonathan Worsley v Dave Prins

Second Round

Cartwright/Padgett v Martin Lukeman

Frost/Bain v McKirdy/Clayton

Layton/Newell v D Smith/Woods

Pass/Parletti v Roy/Edwards

 

Stage Eight

First Round

Damian Smith v Brian Woods

Neil Smith v Steve Maish

Ryan Meikle v Vincent Kamphuis

Gareth Pass v Dave Parletti

Second Round

Pilgrim/Green v Caven/Read

Carroll/Walsh v Robertson/Tabern

Devon Petersen v Leung/Wattimena

Meeuwisse/Biggs v Worsley/Prins

 

Evening Session (7pm-11pm)

Third Round

Played across eight stages

 

Saturday March 4

Afternoon Session (12.30pm-5pm)

Fourth Round

Played across four stages

 

Evening Session (7pm-11pm)

Fifth Round

Played on Main Stage & Stage Two

 

Sunday March 5

Afternoon Session (12.45pm-5pm)

Quarter-Finals

Played on Main Stage

 

Evening Session (7pm-11pm)

Semi-Finals

Final

Played on Main Stage

 

Prize Fund

Winner £70,000

Runner-Up £35,000

Semi-Finalists £17,500

Quarter-Finalists £11,500

Fifth Round Losers £6,500

Fourth Round Losers £3,500

Third Round Losers £1,750

Total £350,000

 

Format

First Round – Best of 11 legs

Second Round – Best of 11 legs

Third Round – Best of 19 legs

Fourth Round – Best of 19 legs

Fifth Round – Best of 19 legs

Quarter-Finals – Best of 19 legs

Semi-Finals – Best of 21 legs

Final – Best of 21 legs

 

Top 32 Ranked Players (enter at Third Round stage)

Peter Wright, Simon Whitlock, Michael van Gerwen, Gary Anderson, Michael Smith, James Wade, Ian White, Adrian Lewis, Raymond van Barneveld, Mervyn King, Steve Beaton, Dave Chisnall, Jelle Klaasen, Benito van de Pas, Rob Cross, Gerwyn Price, Darren Webster, Kim Huybrechts, Ronny Huybrechts, Alan Norris, Brendan Dolan, John Henderson, Kyle Anderson, Kevin Painter, Cristo Reyes, Christian Kist, Chris Dobey, Ricky Evans, Joe Cullen, Mick Todd, Ryan Searle.